Renata Jonscher, śpiewak-mezzosopran

Urodziła się w Cieszynie 27 kwietnia 1967 roku, tam też ukończyła liceum medyczne, a także szkołę muzyczną w klasie fortepianu mgr Danuty Gajdzicy-Szewczyk. Renaty talent wokalny odkrył Profesor Stanisław Hadyna, twórca i dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk“. Z zespołem występowała jako solistka w wielu krajach Europy. W tym czasie kształciła glos u prof. Jany Kuszyk-Kuszynskiej. 

W roku 1993, w wieku 25 lat, wręczono Jej w Katowicach Nagrodę dla Młodych Twórców. Nieco później, w roku 1998, otrzymała Srebrny Medal Rzeczpospolitej Polskiej za Zasługi dla Kultury Muzycznej. Repertuar jej obejmuje utwory klasyczne, łudowe i popularne – wielokrotnie wykonywane przez nią w telewizji i radiu.

Dwa lata później Renata wyszła za mąz za Charlesa Jonschera, doktora ekonomii z Harvardu, przedsiębiorcę. W r. 2001 wytwórnia Sony wydała jej album kolęd z towarzyszeniem orkiestry i chóru. Płytę wręczyła osobiście ze swoją rodziną papieżowi Janowi Pawłowi II.  W tym samym roku Renata została uhonorowana tytułem Sony Classical Artist.  

Od czasu przyjazdu do Anglii, dalej rozwija swoją dzialanosc artystyczną. Wydała album „Entelechy”, zawierający utwory dla niej skomponowane przez Patricka Wilsona z tekstami Tim Williamsa. Jeden z nich, nazwany „Light Eternal”, zdobył drugą nagrodę w głosowaniu brytyjskich telewidzów w ramach konkursu ClassicFM.  

Obecnie Renata przygotowuje płytę z nowymi piosenkami, do których muzykę napisał Adrian Konarski a słowa Jacek Cygan. Prowadzi też koncerty charytatywne w jej londyńskim domu, na których występują artyści z całego świata.  

Życie muzyczne i osobiste Renaty jest tematem filmu dokumentalnego „Życie jak w bajce”, wyreżyserowanego dla Telewizji Polskiej przez Czesława Czaplińskiego.

Zdjęcia